PRÁCA NA VÝROBNEJ LINKE A PORUCHY HORNÝCH KONČATÍN.

Práca na výrobnej linke je jednou z najčastejších prác na Slovensku. Udávať presné čísla asi nie je nutné, ich zbieranie by totiž zabralo množstvo času. Ak by ste si však chceli utvoriť predstavu, viac informácii nájdete vo “Výsledkoch štvrťročných zisťovaní v priemysle SR a výrobe vybraných výrobkov za 1.štvrťrok 2020” od ŠÚ SR.

Dôvodom prečo sa v dnešnom blogu budeme venovať práve práci na výrobnej linke nie je počet zamestnancov, ale riziká spojené s touto prácou. Základ spojený s rizikami sme načrtli v blogu bezpečné pracovisko časť 2. - kam upriamiť pozornosť?, a tento krát pôjdeme o kúsok ďalej s využitím predošlého blogu ako návodu.


1. Frekvencia, vibrácie a opakovanie pohybu je zásadným faktorom vplývajúcim na pohybový systém zamestnancov. Pri nadmernej frekvencii pohybov horných končatín pri práci dochádza v prípade nízkej svalovej kondícii ku rýchlej svalovej únave, dráždeniu tkanív a neskôr ku ich potencionálnemu poškodeniu. Častým problémom je aj podcenenie tohoto faktoru, zvyčajne totiž zamestnanci nechcú vykonávať prácu s bremenami aby si nezničili chrbticu, ale neuvedomujú si riziká práce na výrobnej linke kedy je kladený veľký nápor napr. na karpálny alebo kubitálny tunel, subacromionálny priestor v ramene, periférne nervy, šľachy a ostatné štruktúry.
Štúdia z roku 2017 sledovala vibračnú prahovosť karpálneho tunela pri frekvenciách 8, 16, 32, 64, 125, 250 a 500 Hz, pomocou vibrometra. Výsledky poukazujú na zmeny prahovosti u pacientov so syndrómom karpálneho tunela pri všetkých frekvenciách oproti kontrolnej skupine.

assembly-line-of-technical-gadgets.jpg

Pracovníci na výrobnej linke sú obzvlásť náchylní na vznik ULD’s.

2. Poloha v ktorej je práca vykonávaná by nemala byť stranou v prípade hľadania rizík a ich riešení u pracovníkov na výrobnej linke. Ergonómia pracoviska by nemala byť zabezpečená len podľa všeobecných štandardov, pretože v pohybovom systéme má najväčšie zastúpenie individualita. Samozrejme tým nemáme namysli, aby ste chodili za každým pracovníkom a pýtali sa v akej výške by linku chceli, to je nerealné, keď je adaptácia pracovného prostredia často problematická. Nemeňme teda to, čo sa meniť nedá, ale pozrime sa na iné možnosti.
Práve tu prichádza mimo regulácií pre zabezpečenenie pracoviska na scénu fyzioterapia. Zhodnotením pracoviska a vykonávanej práce vieme nastaviť racionálne a dlhodobé úpravy postúry pracovníkov - a to individuálne.
Napríklad v prípade ramenného kĺbu, ktorý je často postihnutý subacromionálnym impingement syndrómom v dôsledku záťaže, vieme naučiť pracovníkov ako odľahčovať zainteresované štruktúry, alebo ako kompenzovať priveľkú záťaž. Opäť všetko veľmi jednoducho, ale efektívne, bezpečne a individuálne.

3. Časové trvanie práce na výrobnej linke nie je zrovna flexibilná zložka, preto musíme hľadať spôsoby kompenzácie a vytvárania zmien pre pohybový systém pracovníkov bez ovplyvnenia ich pracovnej výkonnosti a kvality práce. Jedným zo spôsobov je využitie zmien postúry ako bolo spomínané v bode č.2, alebo individuálnym zvyšovaním kondície napr. svalovej sústavy a iných štruktúr na základe predom vykonaných vyšetrení a analýz aby nedošlo ku ešte väčšiemu ohrozeniu zamestnanca.
Výskumy poukazujú na fakt, že tenisový lakeť (latrálna epicondylalgia) môže vznikúť pri repetitívnom ohýbaní a vystieraniach lakťa po dobu 1hod./denne. Pri 8-12 hodinovej pracovnej dobe teda nie je vznik laterálnej epicondylalgie žiadne prekvapenie. Napriek tomu je pomerne jednoduché predchádzať tomuto nesmierne nepríjemnému poraneniu.

4. Pracovné prostredie hrá dôležitú úlohu predovšetkým v prevencii. Keď už totiž problém nastane, kompenzovať ho vieme aj iným spôsobom, ale predchádzať problémom je určite efektívnejšie. Pri príprave pracovného prostredia proti ULD’s sú dôležiťé napr. podložky alebo počítačová myš a stolička (v prípade sedavej práce), alebo vzdialenosť/výška uloženia pracovných predmetov a pod. Ideálnym postupom je analýza pracoviska a tým predchádzanie problémom, spolu v kombinácii s edukáciou vašich zamestnancov o rizikách a ako na prípadný vznik problémov reagovať.


istockphoto-853843470-612x612.jpg

Aké sú riešenia?

Základom je edukácia zamestnancov o rizikách a následné vzdelávanie v oblasti prevencie. Fyzioterapia ponúka nie len riešenia pri vzniknutých problémoch s ULD’s, ale aj spôsoby ako problémom predchádzať rôznymi cvičeniami, úpravami a zmenami postúry s nácvikom správnej ergonómie pri práci. Takým spôsobom vedia zamestnanci prechádzať vážnym problémom s neurálnymi tkanivami ako napr. spomínaný karpálny tunel, alebo šliach ako napr. tenisový lakeť. Predchádzanie takýmto problémom znamená udržať zdravých produktívnych zamestnancov bez absencie pracovných dní alebo zníženia ich výkonnosti.

Buďťe moderná a zdravá firma a kontaktujte nás na info@alphafyzio.sk o poskytnutie viac informácií.

#MODERNAFIRMA

 

Kontakt:

Mail: info@alphafyzio.sk
Facebook: AlphaFyzio
Instagram: AlphaFyzio

 
Previous
Previous

OHP - OBOJSTRANNÝ PRÍSTUP PRE ZDRAVIE POHYBOVÉHO SYSTÉMU VAŠICH ZAMESTNANCOV.

Next
Next

BEZPEČNÉ PRACOVISKO ČASŤ 2. - KAM UPRIAMIŤ POZORNOSŤ?