OHP - OBOJSTRANNÝ PRÍSTUP PRE ZDRAVIE POHYBOVÉHO SYSTÉMU VAŠICH ZAMESTNANCOV.

On-Site-Workplace-1.jpg

Obojstranný prístup spočíva v prevencii a rehabilitácii.

“Je lacnejšie udržať si starého zamestnanca, ako hľadať nového.”

Táto veta sa dá aplikovať vo viacerých súvislostiach v biznise a živote. Uvedomiť si túto skutočnosť je jedna vec, ale splniť ju je druhá - tá ťažšia.
Za účelom udržať si zamestnancov ide bez pochyby o vytvorenie vhodného pracovného prostredia, počnúc pracovnou náplňou, platom, kolektívom, cez rovnocenné zaobchádzanie, vzťah so šéfom, až po drobnosti, ktoré majú neraz veľký dopad na ich spokojnosť a rozhodnutia. V posledných rokoch idú výrazne do popredia trendy, ako sú udržateľnosť, zrovnoprávnenie pohlaví a rás, alebo starostlivosť o seba samého. Nás, samozrejme, bude primárne zaujímať posledné uvedené.

Nadpis blogu hovorí o obojstrannom prístupe pre zdravie pohybového systému vašich zamestnancov. Špecifickejšie ide o prevenciu a liečbu vrámci OHP (Occupational Health Physiotherapy).
Fyzioterapeut na pracovisku z našeho pohľadu nie je typ benefitu, na ktorý sú niektoré office na slovensku zvyknuté, ako na návštevy maséra v spoločnosti, ktorý pomačká krk na 15-20min. a následne sa posunie ku ďalšiemu stolu. My hovoríme o systematickej práci s vašou firmou a jej zamestnancami a ich činnosťami na pracovisku. O identifikovaní problémov a rizík, edukácii a okamžitej korekcii zle vykonávaných aktivít vrámci PREVENCIE.

Prevencia

Proces prevencie vzniku porúch pohybového systému na pracovisku je systematická práca, ktorú môžeme zhrnúť do troch fáz, ktoré sme nazvali ako: pilotná fáza, realizačná fáza & terminálna fáza. Ide o procesy za účelom zozbieravania údajov, ich vyhodnocovania a aplikovania do praxe s cieľom dosiahnuť požadované výsledky. Nejde o jednoduchý proces, ale je nevyhnutný pre úspech projektu. Po zozbieraní všetkých potrebných informácií, vytvorení plánu exekúcie, aplikácii do praxe a neskôr nevyhnutnej revízii výsledkov dosiahneme prvý míľník, na ktorom budeme stavať ďaľšie procesy.
Pilotnú fázu môžeme v skratke rozdeliť nasledovne:

  1. Zozbieranie technických informácií
    - vytvorenie zoznamu pracovných činností a ich zadefinovanie
    - meranie: v prípade skladníka napr. zaznamenanie váhy objektov s ktorými sa ručne manipuluje, denný priemer, maximálna & minimálna výška v ktorej sa s objektom manipuluje a atď.
    - kategorizácia vykonávaných činností (zdvíhanie, ťahanie, tlačenie,…)

  2. Identifikácia rizikových faktorov
    - vytvorenie skupín podľa náročnosti práce
    - využitie nástrojov na hodnotenie rizika a bodovým hodnotením
    - pomocou zhromaždených technických údajov a obrázkov nasielduje vyplnenie bodovacieho listu z využitého nástroja na hodnotenie rizika
    - vyhodnotenie rizík s podrobnými údajmi ku činnostiam
    - zapojenie samotných zamestnancov do procesu identifikácie rizikových faktorov (napr. formou dotazníkov)

  3. Identifikácia možných zlepšení a riešení
    - zápis + návrh postupov a riešení vrámci prevencie N-MSDs (Neuro-Musculoskeletal Disorders) zamestnancov

Cieľom pilotnej fázy je zozbierať technické informácie a použiť ich na vytvorenie plánu prevencie. Druhú fázu sme nazvali ako realizačnú, pretože práve v tejto fáze sa zameriame na implementáciu informácií z pilotnej fázy do praxe. Samozrejme, realizačná fáza je najdlhšou fázou, keďže prebieha nepretržite. Po predom stanovenom čase zahájime terminálnu fázu, v ktorej meriame výsledky a vykonávame úpravy do realizačnej fázy.

Prevencia je beh a dlhú trať, ale jej výsledky sú tiež dlhodobé. Problémy sú však v súčasnosti a čakať na výsledky prevencie čas nie je. Preto je druhým prístupom rehabilitácia.

551933222-manipulating-fysiotherapy-examination-room-fysiotherapist.jpg

Rehabilitácia

Fyzioterapeut priamo na pracovisku má hneď viacero výhod. Napríklad okamžitá pomoc pri začatí bolestí, ukážka cvičení priamo na mieste výkonu práce a najmä okamžité rady, ktoré sú zásadné pri riešení bolestí. Častým scénarom je, že napr. niekoho z vašich zamestnancov “sekne” a vyradí na niekoľko dní z práce a vo väčšine prípadov sa ťahajú problémy niekoľko mesiacov. A teraz si predstavte, že zamestnanca “sekne” a dostane okamžitú pomoc, cvik, prípadne pomôcku pre úľavu od bolesti a obmedzení. Plnohodnotnou fyzioterapiou, včetne manuálnej terapie, cvičení a poradenstva zabezpečíme, aby sa zamestnanec cítil zdravý a nie v ohrození pri výkone práce, a mohol ju vykonávať v plnom nasadení. Podrobnosti rehabilitácie v blogu rozoberať nebudeme, keďže to by bola téma skôr pre fyzioterapeutov medzi sebou.

Nakoniec je však ešte potrebné upozorniť, že celý proces nefunguje striktne prevencia - rehabilitáciá, ani opačne rehabilitácia - prevencia. Ide o neustálu integráciu oboch prístupov a neustále zlepšovanie procesov na základe merateľnej spätnej väzby.


Mať zabezpečenú fyzioterapeutickú starostlivosť v dnešnej dobe bolestivých chrbtíc, migrén a zranení musí byť skvelé pre každého zamestnanca, a v takej firme by chcel zaiste pracovať každý. Zabezpečením fyzioterapeutickej starostlivosti firma neposkytuje iba samotný obojstranný prístup starostlivosti o pohybový systém zamestnancov, ale taktiež im dáva najavo, že ich spoločnosti na nich a ich zdraví záleží.

Buďťe moderná a zdravá firma a kontaktujte nás na info@ohphysio.sk o poskytnutie viac informácií.

#MODERNAFIRMA

 

Kontakt:

Mail: info@alphafyzio.sk
Facebook: AlphaFyzio
Instagram: AlphaFyzio

 
Previous
Previous

AKÁ JE CENA ZA ZDRAVÝCH ZAMESTNANCOV?

Next
Next

PRÁCA NA VÝROBNEJ LINKE A PORUCHY HORNÝCH KONČATÍN.