Sedavá práca - vplyvy na organizmus a praktické rady.
Pracujete v kancelárii za papiermi alebo počítačom, v call centre, za pokladňou, v kamióne či autobuse? V tom prípade ste osoba s rizikovým povolaním a to z dôvodu zvýšeného rizika v dôsledku zdĺhavého sedenia. Až 28% zamestnancov v EÚ sedí takmer celú pracovnú dobu (ďaľších 30% sedí 3/4 pracovného času), a až 60% z nich hlási prácu ako príčinu vzniku/nástupu bolestí a obmedzení pohybového systému (MSD’s).(1: European Working Conditions Survey 2015 , 2: **ESENER survey 2019) Tieto čísla však majú v dnešnej dobe tendenciu rásť a nie klesať, preto by sme im mali venovať dostatočnú pozornosť. Prečo je však sedenie problém pre náš pohybový systém? Napríklad v prípade zaťaženia medzistavcových platničiek je v sede tlak vyšší až o 190% oproti záťaži v stoji. Ak by sme sa držali “správneho sedenia”, čo ale neexistuje (vysvetlíme nižšie), tlak na platničky oproti státiu je stále výšší o 140%.(3) Taktiež môžeme zájsť aj mimo skupiny pohybových porúch (MSD’s) a nájdeme množstvo ďaľších rizík: diabetes typ 2, kardiovaskulárne ochorenia, znížená kondícia, obezita, niektoré typy nádorových ochorení, respiračné ochorenia a iné.
Praktické rady v boji s bolesťami
Zamestnanci
Dôležité je uvedomiť si, že (bohužiaľ) neexistuje jeden nástroj prevencie a liečby pre všetkých. Niektoré základné pravidlá nás však vedia naviesť na správnu cestu.
Správna poloha sedenia neexistuje
To ako fakt? Áno fakt, zem nie je plochá, pristánie na mesiaci nebolo iba zinscenované a správne sedenie neexistuje. To sú tie zistenia, ktoré nám zatrasú so životom, však? Tento krát by vás však malo toto otrasenie reality naviesť správnym smerom. Vysvetlím to jednoducho: každú polohu tela musia držať nejaké skupiny svalov, pri tom je kladená väčšia záťaž na určité štruktúry (kĺby, šľachy, platničky,…) a nižšia na tie ostatné. Niektoré štruktúry sú napr. pod tlakom (kompresia) a tie druhé sú pod ťahom (streč). KAŽDEJ z týchto štruktúr raz dôjde trpezlivosť (napr. energia vo svaloch) a unavia sa. Keď sa unavia a nezmeníme záťaž vplývajúcu na ne, tak sa preťažia —> následne je potrebná regenerácia, ak je však čas na regeneráciu nedostatočný, preťažovanie pokračuje —> to môže viesť ku následnému poškodeniu štruktúry (sval/platnička/…) a problém je na svete. Čo s tým?
Triky do fabriky:
1. Dávajte pozor na čas: neseďte nikdy viac ako 2 hodiny bez prestávky
2. Prerušujte sedenie: postavte sa, prejdite sa alebo sa natiahnite každých 20-30 minút. Stačí naozaj na chvíľku, aby ste neboli príliš vyrušovaní od práce
3. Seďte maximálne 5 hodín denne, nikdy nie viac. Ako na to? Požiadajte zamestnávateľa o možnosť presunúť pracovisko do stojatej polohy.Prerušujte stereotyp
Porušovať stereotyp je veľmi dôležité, pretože práve stereotyp je to, čo našemu telu škodí. Ako sme si už spomenuli v prvom bode, prerušovať sedenie môžeme tým, že sa postavíme. Čo ale robiť, ak sa od práce postaviť nemôžete?
Triky do fabriky:
Jednou z možností je napr. cvik preklápanie panve, ktorým môžete meniť tlak už na spomínané platničky. Ide o to, vykonať akúkoľvek zmenu, aby sme zabezpečili úľavu preťažovaným častiam.
Napríklad, ak sedíte zhrbený/á, vystrite sa, Ak sedíte vystretý/á a začínajú vám bolesti, zhrbte sa. Bolia vás ramená - zmeňte ich polohu, ale pracovať môžete.Cvičte pravidelne
Pohyb je základ, a cviky cielené na problémy so sedením sú to najlepšie, čo môžete pre svoje telo robiť. Či už ide o kompenzačné, alebo rehabilitačné cvičenia, je dôležité počúvať a držať sa rád fyzioterapeutov alebo lekárov. Držať sa cvičení v práci, keď máme nastarosti množstvo iných povinností je náročné a zabúdanie nie je ojedinelé. Čo s tým?
Triky do fabriky:
1. Používajte budík: nastavte si v mobile/pc budík na čas, kedy vám bolo odporučené cvičiť a nezabudnete. Budík má jednu výhodu oproti upomienkam, a to takú, že neprestane zvoniť kým mu nevenujete pozornosť a nevypnete ho. Ani to síce nezaručí vaše cvičenie, každopádne, jednoduché pípnutie upomienky rýchlo prehliadneme.
Zamestnávatelia
Zamestnávatelia by mali začať investovať aj do prevencie a liečby porúch pohybového systému zamestnancov so sedavou prácou. Práve tento typ práce je často považovaný za menej náročný voči manuálnej práci napr. v sklade, alebo vo výrobe. To ale nie je tak celkom pravda, keďže sa tieto práce výrazne líšia a tým pádom každá predstavuje iné riziká na pohybový systém. Čo môžete robiť pre zamestnancov v office?
Umožnite zamestnancom krátke a pravideľné prestávky
Zamestnanci sa často môžu obávať týchto, pre zachovanie zdravého pohybového systému, dôležitých prestávok. Vyzerať, ako že sa ulievate, pri čom vás môže vidieť nadriadený, nechce asi nikto. Ako zamestnávatelia im dajte jasne najavo, že tieto prestávky nepredstavujú problém, ale že ich od nich požadujete pre zachovanie ich zdravia. Nie len, že zamestnancom pomáhate s ich zdravím, ale aj im ukazujete ako vám na nich záleží - to je pozitívne pre morálku a kultúru v spoločnosti.
Prispôsobte pracovisko
Prispôsobiť pracovisko neznamená, že musíte kupovať drahé stoličky, alebo drahé vybavenie vôbec. Stačí na to ísť jednoducho a efektívne. Používate v office tlačiareň? Tak ju uložte tam, aby to mali zamestnanci blízko, ale aby sa museli postaviť. Umožnite zamestnancom mať v práci fitloptu a iné pomôcky, ktoré im umožnia pracovať a zároveň sa starať o svoje telo. Jednoduché, však?
Zaveďte pravidelné prestávky na cvičenie
Zaviesť pravideľné dobrovoľné prestávky na cvičenie je skvelým spôsobom ako zamestnancom pomôžete. Nie len, že im dáte najavo dôležitosť cvičenia a ich zdravia pre vás, ale ak ich zavediete prostredníctvom nejakého zvukového signálu, nikto na cvičenie v zápale práce nezabudne.
Informujte a vzdelávajte
My vypracujeme podklady, vy ich rozšírite medzi zamestnancov. Pošlete mail, vyvesíte plagát, pripomeniete kde nás zamestnanci môžu nájsť. Jednoduché, však? Ale veľký efekt, a tak to chceme.
Počet zamestnancov v sedavom zamestnaní je čoraz výšší a lepšie to už nebude. Vplyvy tejto (ne)činnosti pri práci v office majú svoje dôsledky a ich vplyv ešte len pocítime v budúcnosti.
Zamestnávatelia, dôležité je, aby ste si uvedomili aké riziká číhajú na zamestnancov, aby ste sa rozhodli pre prevenciu týchto rizík a využívali prístupné zdroje ku zlepšeniu zdravia zamestnancov v súvislosti s prácou.
Zamestnanci, musíte si uvedomiť, že na konci dňa chránite seba a svoje zdravie, a preto je najväčšia úloha a iniciatíva vo vašich rukách.Starajte sa o svoje zdravie, informujte sa, športujte a apelujte na zamestnávateľov, aby vám pomohli.
My budeme robiť všetko pre to, aby sme vám pomohli žiť šťastný, aktívny a plnohodnodtný #ŽivotBezBolesti.
Buďťe moderná a zdravá firma a kontaktujte nás na info@alphafyzio.sk o poskytnutie viac informácií.
#MODERNAFIRMA
Kontakt:
Mail: info@alphafyzio.sk
Facebook: AlphaFyzio
Instagram: AlphaFyzio