#ŽIVOTBEZBOLESTI

Popôrodná diastáza

POPÔRODNÁ DIASTÁZA

Keď sa svaly po pôrode rozostúpia

Diastáza, rozostup priamych brušných svalov, je z pohľadu fyzioterapie jednou z najčastejších popôrodných komplikácií. Často vzniká už v treťom trimestri a podľa štúdie z roku 2017 je prítomná až u 68% mamičiek po pôrode.

Prečo sa to deje?

Ako bábätko v maternici rastie, zväčšujúci sa objem brušnej dutiny vedie
k rozvoľneniu väziva medzi pravým a ľavým priamym brušným svalom dôsledkom čoho sa rozostúpiav stredovej rovine.

Ako zistiť, či máte diastázu?

Napriek tomu, že ide diastázu najpresnejšie pozorovať pomocou ultrazvuku, v bežnej praxi sa najčastejšie dokazuje jednoducho pohmatom. Ľahnite si na chrbát s pokrčenými kolenami a nadvihnite hlavu tak, aby sa lopatky odlepili od zeme (mini „sed-ľah“).

Pokiaľ sa v strednej línii brucha vytvorí „bochník“, alebo je možné vložiť dva prsty medzi vnútorné okraje priamych brušných svalov, práve ste si diagnostikovali diastázu.

Skôr ako si však poviete “Pane Bože ja mám diastázu”, myslite na to, že je vždy lepšie keď Vás diagnostikuje niekto vyškolený a skúsený.

Spôsobuje diastáza bolesti?

Je možné že pociťujete bolesť v hornej, strednej alebo dolnej bedrovej chrbtici. Zvyšujúce sa rozostúpenie priamého brušného svalu diastázou vedie k nestabilite spodnej časti chrbtice a panvy čo značne prispieva k bolestiam v týchto oblastiach. Rozostúpenie vedie k oslabeniu svalov panvového dna, inkontinencii a prolapsu panvových orgánov ktoré následné vedú k ďalším zdravotným problémom.
Lokalizácia záleží na tom, kde Vám chýba podpora Vašich brušných svalov, kvôli defektu v brušnej stene. Ako to už v tele býva zvykom – všetko súvisí so všetkým a táto porucha má potenciál narušiť prevod záťaže medzi hrudníkom, bedrovou chrbticou a panvou s ďalšími dôsledkami.

Čo s tým?

Podľa rôznych výskumov, ku ktorým som sa dostala vyplýva, že vzdialenosť medzi priamymi brušnými svalmi sa príliš nemení ani 8 týždňov po pôrode, pokiaľ s tým nezačnete niečo robiť! Takže? Treba cvičiť. A tým nemám na mysli zrovna sklapovačky doma po večeroch!

Medzi najefektívnejšie riešenia patrí:

  • Posilňovanie panvového dna – pri ktorom sa aktivujú brušné svaly a celý „core“ systém

  • Dychové cvičenia – pretože hlavný dýchací sval bránica je počas tehotenstva vytláčaný

    rastúcim plodom smerom hore a stráca schopnosť opäť poklesnúť a stabilizovať telo.

  • Posilňovanie stredu tela – „core“ cvičenia

  • Aktivácia hlbokých brušných svalov

  • Modifikácia vykonávania denných aktivít – bez výrazného zvýšenia vnútrobrušného tlaku

Ideálnym riešením je nájsť si fyzioterapeuta ešte pred pôrodom, ktorý Vás naučí potrebné cvičenia na kontrolu svalov a dýchanie. V prípade, že už diastázu máte Vás bude fyzioterapeut sprevádzať počas celého procesu rehabilitácie - a s tým Vám vieme samozrejme pomôcť u nás, v Alpha Fyzio :)

V prípade, že Vás trápi popôrodná diastáza a hľadáte pomoc, obráťte sa na nás. V Alpha Fyzio ste viac než vítaní a budeme sa tešiť na spoločný boj s Vašimi bolesťami, pretože 
MY SME #ŽIVOTBEZBOLESTI.

Naše lokality

PÚCHOV,
Dvory 1950/3 (Rubicon 1)

NOVÁ DUBNICA,
Mierové námestie 54/1

Nové Mesto nad Váhom,
Slovanská 1417/18

Tel.číslo: 0949 606 562
Facebook: Alpha Fyzio
Instagram: Alpha Fyzio
Mail:
rezervacie@alphafyzio.sk