OHP - OBOJSTRANNÝ PRÍSTUP PRE ZDRAVIE POHYBOVÉHO SYSTÉMU VAŠICH ZAMESTNANCOV.
“Je lacnejšie udržať si starého zamestnanca, ako hľadať nového.”
Táto veta sa dá aplikovať vo viacerých súvislostiach v biznise a živote. Uvedomiť si túto skutočnosť je jedna vec, ale splniť ju je druhá - tá ťažšia.
Za účelom udržať si zamestnancov ide bez pochyby o vytvorenie vhodného pracovného prostredia, počnúc pracovnou náplňou, platom, kolektívom, cez rovnocenné zaobchádzanie, vzťah so šéfom, až po drobnosti, ktoré majú neraz veľký dopad na ich spokojnosť a rozhodnutia. V posledných rokoch idú výrazne do popredia trendy, ako sú udržateľnosť, zrovnoprávnenie pohlaví a rás, alebo starostlivosť o seba samého. Nás, samozrejme, bude primárne zaujímať posledné uvedené.
Nadpis blogu hovorí o obojstrannom prístupe pre zdravie pohybového systému vašich zamestnancov. Špecifickejšie ide o prevenciu a liečbu vrámci OHP (Occupational Health Physiotherapy).
Fyzioterapeut na pracovisku z našeho pohľadu nie je typ benefitu, na ktorý sú niektoré office na slovensku zvyknuté, ako na návštevy maséra v spoločnosti, ktorý pomačká krk na 15-20min. a následne sa posunie ku ďalšiemu stolu. My hovoríme o systematickej práci s vašou firmou a jej zamestnancami a ich činnosťami na pracovisku. O identifikovaní problémov a rizík, edukácii a okamžitej korekcii zle vykonávaných aktivít vrámci PREVENCIE.
Prevencia
Proces prevencie vzniku porúch pohybového systému na pracovisku je systematická práca, ktorú môžeme zhrnúť do troch fáz, ktoré sme nazvali ako: pilotná fáza, realizačná fáza & terminálna fáza. Ide o procesy za účelom zozbieravania údajov, ich vyhodnocovania a aplikovania do praxe s cieľom dosiahnuť požadované výsledky. Nejde o jednoduchý proces, ale je nevyhnutný pre úspech projektu. Po zozbieraní všetkých potrebných informácií, vytvorení plánu exekúcie, aplikácii do praxe a neskôr nevyhnutnej revízii výsledkov dosiahneme prvý míľník, na ktorom budeme stavať ďaľšie procesy.
Pilotnú fázu môžeme v skratke rozdeliť nasledovne:
Zozbieranie technických informácií
- vytvorenie zoznamu pracovných činností a ich zadefinovanie
- meranie: v prípade skladníka napr. zaznamenanie váhy objektov s ktorými sa ručne manipuluje, denný priemer, maximálna & minimálna výška v ktorej sa s objektom manipuluje a atď.
- kategorizácia vykonávaných činností (zdvíhanie, ťahanie, tlačenie,…)Identifikácia rizikových faktorov
- vytvorenie skupín podľa náročnosti práce
- využitie nástrojov na hodnotenie rizika a bodovým hodnotením
- pomocou zhromaždených technických údajov a obrázkov nasielduje vyplnenie bodovacieho listu z využitého nástroja na hodnotenie rizika
- vyhodnotenie rizík s podrobnými údajmi ku činnostiam
- zapojenie samotných zamestnancov do procesu identifikácie rizikových faktorov (napr. formou dotazníkov)Identifikácia možných zlepšení a riešení
- zápis + návrh postupov a riešení vrámci prevencie N-MSDs (Neuro-Musculoskeletal Disorders) zamestnancov
Cieľom pilotnej fázy je zozbierať technické informácie a použiť ich na vytvorenie plánu prevencie. Druhú fázu sme nazvali ako realizačnú, pretože práve v tejto fáze sa zameriame na implementáciu informácií z pilotnej fázy do praxe. Samozrejme, realizačná fáza je najdlhšou fázou, keďže prebieha nepretržite. Po predom stanovenom čase zahájime terminálnu fázu, v ktorej meriame výsledky a vykonávame úpravy do realizačnej fázy.
Prevencia je beh a dlhú trať, ale jej výsledky sú tiež dlhodobé. Problémy sú však v súčasnosti a čakať na výsledky prevencie čas nie je. Preto je druhým prístupom rehabilitácia.
Rehabilitácia
Fyzioterapeut priamo na pracovisku má hneď viacero výhod. Napríklad okamžitá pomoc pri začatí bolestí, ukážka cvičení priamo na mieste výkonu práce a najmä okamžité rady, ktoré sú zásadné pri riešení bolestí. Častým scénarom je, že napr. niekoho z vašich zamestnancov “sekne” a vyradí na niekoľko dní z práce a vo väčšine prípadov sa ťahajú problémy niekoľko mesiacov. A teraz si predstavte, že zamestnanca “sekne” a dostane okamžitú pomoc, cvik, prípadne pomôcku pre úľavu od bolesti a obmedzení. Plnohodnotnou fyzioterapiou, včetne manuálnej terapie, cvičení a poradenstva zabezpečíme, aby sa zamestnanec cítil zdravý a nie v ohrození pri výkone práce, a mohol ju vykonávať v plnom nasadení. Podrobnosti rehabilitácie v blogu rozoberať nebudeme, keďže to by bola téma skôr pre fyzioterapeutov medzi sebou.
Nakoniec je však ešte potrebné upozorniť, že celý proces nefunguje striktne prevencia - rehabilitáciá, ani opačne rehabilitácia - prevencia. Ide o neustálu integráciu oboch prístupov a neustále zlepšovanie procesov na základe merateľnej spätnej väzby.
Mať zabezpečenú fyzioterapeutickú starostlivosť v dnešnej dobe bolestivých chrbtíc, migrén a zranení musí byť skvelé pre každého zamestnanca, a v takej firme by chcel zaiste pracovať každý. Zabezpečením fyzioterapeutickej starostlivosti firma neposkytuje iba samotný obojstranný prístup starostlivosti o pohybový systém zamestnancov, ale taktiež im dáva najavo, že ich spoločnosti na nich a ich zdraví záleží.
Buďťe moderná a zdravá firma a kontaktujte nás na info@ohphysio.sk o poskytnutie viac informácií.
#MODERNAFIRMA