BEZPEČNÉ PRACOVISKO ČASŤ 1.-BUĎME REALISTICKÍ
Ako vyzerá bezpečné pracovisko?
Napriek všeobecným pravidlám, ktoré stanovuje zákon pre každého zamestnávateľa, každý z nás si pod bezpečným pracoviskom predstavuje niečo iné (najväčší rozdieľ bude asi v pohľade zamestnávateľa a zamestnanca). My sa budeme snažiť byť v našich blogoch nestranní, nezávyslí voči všeobecným pravidlám a predovšetkým, byť realistickí z pohľadu oboch strán.
Rozdielný pohľad
Bezpečnú prácu alebo bezpečie pri práci totiž zamestnanci a zamestnávatelia vnímajú úplne ináč.
Zatiaľ čo si zamestnávateľ pod bezpečnou prácou predstaví prostredie, kde na zamestnanca nemá odkiaľ padnúť paleta, alebo nemá sa kde pošmyknúť, zamestnanec si pod rizikom predstaví aj krabicu, ktorú musí niekoľko krát zdvihnúť, alebo stôl či pás, ktorý by mohol byť 10cm bližšie. A zatiaľ čo má zamestnávateľ desiatky zákonných nariadení (to je správne) a snaží sa vyhovieť desiatkám, stovkám, alebo tisícom ľudí s rôznou náplňou práce, zamestnanec je z pohľadu kontroly mimo radar. Čo to znamená v praxi?
Zamestnávateľ môže zaobstarať kontroly pracoviska aj 10-krát ročne, ale ak zamestnanec nedodržuje jasne stanovené zásady práce na dennej báze, alebo ich z nejakého dôvodu neovláda, problémy s pohybovým systémom zamestnanca sa objavia a zamestnávateľ sa môže aj “postaviť na hlavu”. Ak zamestnanec má všeobecne zlý životný štýl, a teda zlý spánkový režím, nedostatok fyzickej aktivity, zlé stravovacie návyky, pridružené ochorenia, alebo aj osobné problémy, to všetko prispieva ku zraneniam, poruchám pohybového systému a absencii v práci. A opäť sa môžeme pýtať, čo to však znamená v praxi? Vodiť množstvo zamestnancov za ruku je samozrejme nezmysel a zlá správa pre zamestnávateľov je, že nájsť riešenie je znovu na nich. Pomôcť si môžu napríklad efektívnejším využtím kapitálových výdavkov v spoločnosti pri nákupe PZS alebo využívaní sociálneho fondu, prostredníctvom ktorého si môže spoločnosť zabezpečiť zdravotnícky kontrolný orgán.
Veríme, že zvýšovať disciplínu pracovníkov jednou či dvoma prednáškami v roku alebo Dňom zdravia je nedostatočné. Z našej praxe z prevádzok máme skúsenosti, že ľudí je potrebné motivovať kontinuálne, kontrolovať ich a zároveň im ukázať, že vám na nich naozaj záleží. Dôležité je pravideľne zaznamenávať stav zdravotného stavu zamestnancov, vývoj problémov a rizík, merať efektivitu preventívnych opatrení a spokojnosti (nie len pracovníkov ale aj vás, riaditeľov, manažérov a zamestnávateľov).
Ide však o proces, nič nie je hneď. Príklady zo sveta však ukazujú, že starostlivosť o zamestnancov je potrebná, efektívna a je prínosom pre obe strany. Spoločnou spoluprácou, vytvorením kvalitného projektu s jasným cieľom zaiste dosiahneme skvelé výsledky.
Ako na to? S tým vám s radosťou poradíme. Stačí nás kontaktovať na info@alphafyzio.sk, my sa s vami spojíme a poradíme ako ďalej posupovať.
Zamestnanec je z pohľadu kontroly mimo radar.
Ako tomu zvyčajne býva, realita je iná a náročnejšia ako predpisy a nariadenia, ktoré sú návodom na riešenie. Nič však nie je nemožné a stačí chcieť. Dôležité je podotknúť, že nie práca a pracovné prostredie vždy môže za zhoršenie zdravotného stavu zamestnanca, ale často aj zamestnanec sám. A to je fakt, ktorý sa často prehliada. Bohužiaľ, iniciatíva a kapitálové výdavky musia opäť prísť len zo strany zamestnávateľa, teda aspoň na začiatku. My v Alpha Fyzio však veríme, že investícia do zamestnancov sa spoločnosti násobne vráti v podobe zdravých, efektívnych a loajálnych pracovníkov.