Manipulácie - čo vám nepovedali a v čom vám klamali!

800wm.png

Manipulácie - obľúbená technika rôznych šarlatánov, šamanov, samozvaných chiropraktikov a klamárov!

Podľa toho čo nám často parafrázujete, že vám rôzny naprávači povedali, tak súdim že žijú v dobe ešte keď bola zem plochá a slnko obiehalo okolo nás (v žiadnom prípade nie opačne).

Poďme si na začiatok rozobrať najčastejšie vysvetlenia (klamstvá), ktoré vám “profesionálny” naprávači hovoria:

  1. ”Máte vyskočený stavec, napravím to naspäť! /puk-škrk-puk/
    Tak, vybavené, stavec je napravený naspäť a môžete ísť domov.”

  2. “Hm, cítim ako máte vyskočenú platničku, posuniem ju naspäť.” /puk-škrk-puk/ Platnička je zasunutá, ste zdravý, 50€ poprosím.”

  3. “Máte vyskočený bedrový kĺb, preto máte jednu nohu dlhšiu a druhú kratšiu, zasuniem vám ho. /puk-prásk/ Vybavené, bedro je späť v kĺbe, nohy máte rovnaké”

My, ľudia 21.storočia sa vrátime do reálneho sveta.

Ak ste sa čítaním dostali až sem: vítam vás v reálnom svete! Tak, čo sú to vlastne tie manipulácie?


Definícia manipulácie znie:

"spinálna manipulácia je aplikácia rýchleho pohybu v spinálnom segmente produkujúca separáciu povrchových kĺbových plôch, dočasný senzorický zostupný vstup a redukciu vnímania bolesti.
Separácia povrchových plôch kĺbu zvyčajne vyprodukuje hlasité puknutie.
Redukcia bolesti po manipulácii je ovplyvňovaná supraspinálnými mechanizmami a očakávaím benefitu”

Čo to však znamená? Manipulácia je vykonaná nízkoaplitudovým vysokorýchlostným pohybom - čo po slovensky znamená, že terapeut vykoná veľmi rýchly, ale krátky pohyb. To má za následok opisované oddelenie povrchových kĺbových plôch, ktoré je však viac teoretickým poznatkom, keďže ani na magnetickej rezonancii takýto pohyb nie je pozorovateľný.

Slávne puknutie a zlepšenie pohybu:

Nie, nikto vám nič nenapravuje na “pôvodné miesto”. Puknutie vzniká javom tzv. kavitácia - fenomén, ktorý spôsobuje prasknutie bubliniek, ktoré sa prirodzene nachádzajú v kĺbovej (synoviálnej) tekutine. Tým že sa zbavíte bubliniek v kĺbe, vzikne dočasné zjednodušenie pohybu a to má za následok, že dokážete jednoduchšie hýbať kĺbom aj do väčších rozsahov pohybu. Takýto efekt však trvá dočasne - priemerne 20-60minút.

Puknutie je len sprievodný jav! Manipulácia môže byť správne vykonaná a môže sa dostaviť žiadaný efekt aj bez puknutia! Puknutie nie je nutné!

Vytúžená úľava od bolesti:

Efekt úľavy od bolesti stále nespočíva v napravení kosti na svoje miesto, ale od 2 mechanizmov: modulácia bolesti a nešpecifická odpoveď.

Modulácia bolesti - úľavu vám poskytne váš úžasný organizmus, ktorý dokáže viac než si myslíte! Manupuláciou sa stimuluje obrovské množstvo receptorov, ktoré následne vyprodukujú odpoveď v mozgu. Náš mozog vie aký “materiál” zvoliť aby nám uľavil od bolesti - vyprodukuje a vylúči cez miechu opioidy a beta-endorfíny - takže bacha nech vás nikto nezašije za užívanie omámnych látok!

Nešpecifická odpoveď - placebo a očakávania. Presne tak! V prípade, že sa na manipuláciu tešíte a máte to radi, tak je tu veľmi veľká pravdepodobnosť, že sa dostaví vytúžená, avšak len dočasná úľava od bolesti.

Príjemná úľava od stuhnutia:

Opäť ten šibal mozog :) Jednoducho vie, čo si zobrať, aby tie trapézy alebo kríže na chvíľku uvoľnil.


A čo dôležité vám “naprávači” nepovedali?!

To, že vám klamú je jedna vec, druhá je však to, že vám ani nepovedia riziká!
Manipulácia môže byť aj nebezpečná, v prípade rôznych diagnóz/zranení v minulosti. Ale nijako vás nechcem strašiť, čo je však pre vás podstatné?
Ako prevencia, terapeut by sa mal pýtať množstvo otázok pred tým ako vykoná manipuláciu, a vy by ste na ne mali pravdivo a rozvážne odpovedať - bez toho terapeut prakticky ani sám nevie, do čoho sa púšťa. A čo ak sa vás na nič nespýta a rovno vás celých “popraská”?

Je to hlavným znakom amaterizmu, nekompetentnosti a neznalosti, ktoré môžu viesť k VAŠIM zdravotným problémom!


Ak ste blog dočítali až sem, je jasné, že vám na vašom zdraví záleží.
Pamätajte si, že manipulácie sa nemajú robiť len tak, že to nie je jediná existujúca technika, a vôbec to nie je najlepšia voľba pri rehabilitácii.
Napriek popularite vďaka slávnemú puknutiu, manipulácia vám pravdepodobne neposkytne dlhodobý účinok.

Len dočasný efekt!!!

Milan Duda