Prečo Jóga nie vždy zaberá?


Veľmi zaužívaným postupom pri bolesti chrbtice je cvičenie jógy. Nie vždy sa však jógou dopracujete k vytúženému výsledku a ani to nasledovanejšie video na Youtube Vám nezaručí úľavu.

Dizajn+bez+n%C3%A1zvu-11.jpg


Prečo?

Jóga má mnoho foriem a nebudem sa tváriť ako jej znalec. Opíšem tu len to, s čím sa ja, alebo moji kolegovia v praxi najčastejšie stretávame.
Najčastejšiou skúsenosťou je, že si ľudia s bolesťami napr. spodnej časti chrbta nájdu cviky na Youtube, ktoré sú jógové, alebo aspoň obsahujú jej prvky. Zvyčajne sú to cviky na zvýšenie mobility v určitej časti tela.

A tu sa dostávame ďalej ku pointe.

Určite ste už veľa krát počuli o rovnováhe, vyváženej strave, harmónii medzi telom a dušou, alebo ak chcete aj Jin&Jang. V našej brandži máme svoju rovnováhu, a tou je STABILITA a MOBILITA ( v skratke pohyb a sila)- také fyzio Jin&Jang.
Rovnováha a dokonalé vyváženie je však iba niečo po čom túžime, ale nikdy nebude nič 50:50. Môže to byť 49:51, alebo akokoľvek inak, no dokonalé vyváženie nenájdete. Žijeme v dynamickom svete, dynamickom systéme kde sa musíme adaptovať na neustále zmeny a prekvapenia. Existuje vôbec niečo také ako rovnováha? Dokonca ani pri vzniku vesmíru nebol rovnaký počet atómov hmoty a antihmoty - ale to už sa naozaj vzďaľujem od našej témy.

Čo tým chcem v skutočnosti povedať je, že ROVNOVÁHA NEEXISTUJE. To znamená, že máme nejakú dysbalanciu a tu sa opäť dostávame ku

pointe č.2.

Všade sa píše o strečingu, zvyšovaní mobility, stuhnutosti a atď… . Prečo sú si však všetci tak moc istý, že potrebujú práve väčší rozsah pohybu? Čo ak je Vaše 45% stabilita a 55% mobilita? Čo ak je práve nedostatočná svalová sila Váš problém, a nie nedostatočný rozsah pohybu?

Tu Vám teda jóga moc nepomôže!

Namiesto ranného naťahovania sa a zdravenia slnka, ktoré Vás nikdy neodzdraví skúste zvoliť opačný postup. Dajte si ráno sýte raňajky, Magnézium od Progress Culture a kúpte permanentku do FitHub, alebo iného fitka vo Vašom okolí, a začnite pracovať na sile Vášho tela.

Ste stuhnutí?

Logické riešenie uvoľniť svaly ale nie je vždy to správne. Skúste chytitť jednoručky, alebo začať cvičiť zhyby a možno práve po zvíšení Vašej svalovej sily pocítite vytúžené uvoľnenie. Možno sa naozaj Vaše telo brání stuhnutím len aby sa “nerozsypalo”, dodajte mu STABILITU aby znieslo ten náklad aktivít ktoré mu dávate, a uvidíte vysledky!

Tým však nechcem povedať, že by bola jóga zlá. Mnohým pomohla a uľavila od bolestí. Tento článok je pre Vás v tom prípade, ak ste tí DRUHÍ :)


Pokiaľ aj Vás trápia akékoľvek problémy s pohybovým systémom, pooperačné stavy, migrény, alebo závrate, nájdite si nás vo svojej lokalite, kontaktujte nás a rezervujte si termín na:

Tel.číslo:
Nové Mesto nad Váhom: 0907 216 620
Nová Dubnica: 0949 606 562
Facebook: AlphaFyzio
Instagram: AlphaFyzio
Mail: info@alphafyzio.sk

Milan Duda