Ako na bolesti chrbtice - med alebo bič?

LBP.png

Bolesti chrbtice pocíti takmer každý aspoň raz počas svojho života a preto je možné nazvať tieto bolesti pandémiou. Veľká časť populácie však pociťuje bolesti chrbtice opakovane. Riešení týchto bolestí je veľké množstvo, od rôznych bezvýznamných pásov, popruhov a podobných hlúpostí po rôzne špeciálne (ale špeciálne otravné) cvičenia zamerané na aktiváciu svalov a upravenie držania tela. Internet je doslovne preplnený zázračnými postupmi a revolučnými metódami a zorientovať sa v tom obrovskom počte nezmyslov je takmer nemožné. Preto si hneď teraz zapíšte, že všetko čo je “revolučné” cvičenie, alebo “revolučná” pomôcka je blbosť. Jasné, niečo z tých cvičení určite pomôcť môže, ale z iných dôvodov než sú zvyčajne prezentované.
Ale dosť bolo o revolúcii, poďme ďalej.

Prečo hovoríme o mede a o biči?

Med možno platí na Vášho partnera, ale s bolesťou je to ináč. Vlastne je to dosť podobné :D
Keď si predstavíte bolesť ako svojho partnera, netreba ho rozmaznaváť lebo keď si zvykne, že si môže robiť čo chce bez vymedzených hraníc, ťažko si bude odvykať. Čo to má s bolesťou? Takmer všetko.

Keď Vás začne bolieť spodný chrbát, Vy ho rozmaznáte oddychom, alebo vyhýbaním sa pohybu či tabletkami - a keď Vám zrazu dôjde trpezlivosť, potom ju je ťažšie skrotiť. Takže med nie je cesta. Cesta s bičom sa možno zdá nepríjemná, ale ako vymedzenie hraníc vo vzťahu, bič vedie ku spokojnému spolunažívaniu.
Keď nastane bolesť, neznamená to, že je niečo poškodené, alebo mimo svojho miesta. Bolesť je prirodezná. Možno je miesto len trochu citlivejšie ale to neznamená, že sa musíte šetriť alebo báť. Bolí Vás nejaký pohyb? Nevadí, robte ho pomalšie, alebo menej - vyhýbať sa mu však nemusíte.

Zvoľte bič, vystavte sa tomu pohybu a adaptujte sa. Telo má úžasnú schopnosť adaptácie a ak je Váš chrbát precitlivelý a produkuje bolesť, vystavte ho stimulu a časom sa adaptujete - ste späť v hre.
Ako napríkad po operácii kolena kedy je v okolí kolena stále poranenie, no aj napriek tomu pacientov vyženieme z postele hneď druhý deň po operácii, podáme barle a začneme s kolenom hýbať a progresívne zaťažovať. Zo začiatu je koleno síce trochu citlivé a opuchnuté, ale pohyb naštartuje regeneráciu, odtekanie opuchu a zaťažovanie Vás prinavráti čím skôr ku kondícii a sile, ktorú požadujete.

Možno si vravíte, “skúšal/a som všetko a nič nepomohlo - adaptácia je proces a nič nie je hneď. Dostať sa z bolestí vyžaduje veľa trpezlivosti. Ak sa však odhodláte do boja s boleťami, doporučujem Vám pribaliť si

TRPEZLIVOSŤ,

práve s ňou sa dostanete najďalej. Pamätajte však, že med nie je cesta, ale bič áno.

Vy musíte byť ten šéf, ktorý stanoví hranice a nikdy to nesmie byť opačne. Nevyhývajte sa pohybu, nebojte sa bolesti, vystavte sa stimulu a adaptujte sa. Potom budete žiť:

ŽIVOT BEZ BOLESTI.


Pokiaľ aj Vás trápia akékoľvek problémy s pohybovým systémom, pooperačné stavy, migrény, alebo závrate, kontaktujte nás a rezervujte si termín na:

Tel.číslo: 0907 216 620
Facebook: AlphaFyzio
Instagram: AlphaFyzio
Mail: info@alphafyzio.sk