Späť k sedu.

pracownik-biurowy-pracuje-na-komputerze-stacjonarnym_3446-439.jpg

Po niekoľkých mesiacoch a dlhých konzultáciách s Vami som sa opäť rozhodol vrátiť ku téme sed, a jeho vplyvy na nás. Vlastne, viac-menej ma k tomu naviedol jeden klient s jeho sťažnosťou „pán fyzioterapeut, urobte mi prosím Vás niečo s tým chrbtom. To nie je normálne, aby som sa po každej hodine potreboval prejsť a opustiť rozrobenú prácu, ktorej mám až nad hlavu, kvôli chrbtu!“.

Ako príklad uvediem úplne najbežnejší príklad: 

Muž/Žena okolo 50rokov, cez 20 rokov rovnaká sedavá práca 5 dní v týždni, min. 8 hodín denne, bez akejkoľvek energie alebo chuti k fyzickej aktivite po práci.

Príklad č.2:

Muž/Žena, okolo 30rokov, približne 5 rokov rovnaká sedavá práca, 5 dní v týždni, min. 8 hodín denne, doma 1-2 deti, bez akejkoľvek energie alebo chuti k fyzickej aktivite. „Veď mám dosť pohybu, celý deň sa nezastavím“. To je síce fakt, ale pohyb neznamená kvalitný/účelový/zdravý pohyb – ale o tom nabudúce.

Tak čo, je to podľa Vás nenormálne pociťovať bolesť/dyskomfort? Popravde, mne za takýchto okolností prídu tieto pocity úplne normálne.

 Priatelia, postaviť sa a ísť sa prejsť je podľa mňa tá najjednoduchšia vec, ktorú môžete pre Váš chrbát, alebo ktorúkoľvek časť tela spraviť. Nepotrebujete na to nijaké vybavenie, dokonca ani investície a ani športového ducha. Jednoducho sa treba v prípade sedavej práce naučiť pravidelne hýbať vo forme prechádzky, napr. na WC. Ak máte šéfa, ktorý sleduje každý Váš krok a počíta Vaše „cikpauzy“, tak zvoľte zámienku ako: „zase som prechladol“, „vypila som veľa vody“, „uffff, tá káva je fakt močopudná“, a atď. Myslím, že vo výhovorkách sme my, ľudia, viac než dosť tvoriví, tak držím palce nech Vám to prejde u šéfa.

Podstatné však je, že

takéto pauzy prerušujú najhorší faktor pre telo, a to je tá monotónna, stereotypná poloha. Predchádzajte bolesti, pocitu stuhnutia alebo dyskomfortu jednoduchým zmenením polohy a zrazu zistíte, ako rýchlo a účinne si uľavíte od zlých pocitov.

Tak, ale dosť bolo rečí, teraz Vám ukážem základné úľavové polohy a pohyby v sede.

1.Anteverzia a retroverzia panve (naklápanie panve). Výborný cvik na úľavu od bolesti SI kĺbov. Opakujte aspoň 20x za sebou, prebežne počas dňa.

2. Pociťujete tŕpnutie, alebo mravenčenie v nohe, alebo zadku počas sedenia? Vyskúšajte tento cvik. Vystrite nohu v sede a 30x za sebou pritiahnite a odtiahnite špičku. Pozor na príťah špičky, práve pri tomto pohybe natiahnete sedací nerv, takže začnite opatrne.

3. Extenzia hrudnej chrbtice. Ak zrovna netrpíte bolesťami krížov, ale hrudník je Vašou achilovou pätou, tento cvik Vám zaručene pomôže. Podsadte panvu, zastabilizjte spodný chrbát tak, aby ste v ňom nevytvárali nijaký pohyb. Ruky uložte za krk, lakte nasmerujte vpred a snažte sa zakloniť niekde v oblasti medzi lopatkami. Pohyb vykonajte 5-10x, niekoľko krát v priebehu dňa.

Tieto cviky sú “prvá pomoc” pri bolestiach chrbta. Netreba sa však na ne úplne spoliehať a vždy je lepšie nechať sa vyšetriť svojim fyzioterapeutom. Ak ich však vyskúšate tak pevne dúfam, že Vám uľavia od bolesti a budú skvelou pomôckou na ceste k ŽIVOTU BEZ BOLESTI.

Milan DudaAlphaFyzio