Bolestivý SI kĺb, alias "esíčka". Mýty vs. Fakty

Väčšina z Vás určite pozná slávne a často obávané esíčka, alebo presnejšie SI kĺby. Prokiaľ ste o nich ale ešte nepočuli, tak Vás s nimi rád oboznámim.

SI kĺb je skratka pre sacroiliacalny kĺb, ktorý je súčasťou dolného pletenca a je tvorený os sacrum (krížová kosť) a os ilium (bedrová kosť), a k nim príslušnými väzivami. Tieto väzivá zabezpečujú stabilitu pre SI kĺb a držia pokope celý komplex panvy a krížovej kosti. SI kĺb je pre nás veľmi dôležitý, pretože absorbuje a presúva energie medzi chrbticou a dolnými končatinami, a tým pádom funkčne prepája vrchnú časť tela so spodnou častou.
Napriek významnosti a nenahraditeľnosti SI kĺbu mu v mnohom krivdíme a šírime o ňom nepravdy, ktoré nás vedú k domienkam o jeho nestabilite alebo zraniteľnosti.
Ako býva v mojich blogoch zvykom, vyvrátim zopár mýtov o tomto kĺbe, ktoré môžete počuť od svojho terapeuta alebo sa dočítate na internete.

Mýty vs. Fakty:

  1. Máte nestabilný SI kĺb, pretože vidím/cítim, že máte šikmo panvu.

    Výskumy poukazujú na to, že pohyb v SI kĺbe je priemerne 2,5° na nezaťaženej nohe a 0,2° na zaťaženej nohe. Čo z toho vyplýva? Takýto pohyb skutočne nie je možné cítiť ani vidieť. Ako je teda možné vykrivenie panve na obrázku?
    Je to výsledok kompenzačných pohybov v hrudnej a driekovej chrbtici, ktorý môže byť spôsobený napr. ťahom skrátených svalov a fascií alebo aj opačne oslabením svalov.


sacroiliac_joint_bilateral_pain58802869_M_cropped.jpg

2. Máte nestabilnú panvu, väzivá sú moc uvoľnené, preto Vás to bolí.

Pravda je však taká, že väzivá v oblasti SI kĺbu sú jedny z najsilnejších a najpevnejších v našom tele, takže panva alebo resp. SI kĺb je stabilný až-až (to ale samozrejme neznamená, že nie je možné poškodiť). Prečo teda bolí? Napriek obrovskej sile týchto väzív sú tieto šktruktúry náchylné na precitlivenie a dokážu spôsobiť veľkú bolesť aj v prípade, že sú štrukturálne nepoškodené. Je dokázané, že strach z tejto bolesti alebo vyhýbanie sa pohybu bolesť v oblasti SI kĺbu zhoršuje.


41+FBluctLL.jpg

3. Tehotné ženy bolia SI kĺby kvôli zvýšenej hladine hormónu relaxín, ktorý robí väzivá menej pevnými. Preto musia byť počas tehotenstva opatrné.

Toto je ďalší strašiak, ktorý napáda myslenie a pocit istoty, a tým pádom aj sebavedomie tehotných žien. Počas výskumov nebola zistená žiadna súvislosť medzi pružnosťou SI kĺbu a bolesťami dolného pletenca, v spojistosti s hladinou relaxínu v tele. Štúdie viac poukazujú na prepojenosť bolestí dolného pletenca s celkovou nekondíciou a slabou svalovou silou žien v dnešnej dobe, pretože majú čím ďalej menej pohybu. Dôsledkom toho majú nedostatočnú svalovú silu aj kontrolu a precitlivenie štruktúr SI kĺbu. Tiež je dokázané, že väčšina žien má ešte menej pohybu v priebehu tehotenstva a čo je ešte horšie, pokladajú to za správny krok a robia to vedome. Fakt je ale taký, že tehotenstvo nie je ochorenie - môžete sa hýbať a cvičiť počas takmer celého tehotenstva. S tým by Vám ale vedeli viac pomôcť odborníci zameraní na takéto problémy. Ak sa Vás tento problém týka, alebo Vás trápi problém s popôrodnou diastázou, doporučujem Vám kontaktovať RehanFyzio, kde Vám účinne a rýchlo s takýmto problémom pomôžu.


Transversus Abdominis

Transversus Abdominis

4. Oblasť SI kĺbu bolí v dôsledku oslabeného CORE.

Ďalší výskum, tento krát na tému CORE a bolesti LS chrbtice poukazuje na neskorú aktiváciu CORE pri pohyboch trupu a horných končatín (vždy by sa mal zapojiť CORE a potom svaly vykonávajúce pohyby). Napriek rehabilitácii a úspešnému trénovaniu motorickej kontroly svalov bolesť neustúpila. Ich tréning je treba zvážiť ale nie sa naň primárne zameriavať a spoliehať.
Core, konkrétne k tejto téme transversus abdominis, je pre nás bezpochýb veľmi dôležitý, čo dokazujú viaceré štúdia. Tiež ale dokazujú to, že sú oveľa podstatnejšie pre športovcov ako nešportovcov, a že ich nesúmernosť, zlé načasovanie aktivácie alebo oslabenie nemajú na pociťovanie bolesti veľký vplyv. Takže ak dostanete 10 cvičení na CORE, pravdepodbne sa z bolestí nedostanete (raz som čítal článok/štúdiu o tom, že príliš časté cvičenie zamerané na sval transversus abdominis vie bolesť v SI kĺbe zhorsiť, pretože pri takomto trénovaní sa môžu SI väzivá stiahnuť).


5. Ak Vás prestal boliesť SI kĺb po manipulácii LS chrbtite, znamená to, že Vám ju terapeut napravil a vrátil do správnej polohy.

Priatelia, chcem aby ste vedeli, že keď Vám terapeut niečo “napráva” do správnej polohy, tak v skutočnosti to “napráva” V ÚVODZOVKÁCH.
Stavce, platničky a v tomto prípade ani SI kĺb nevyskakujú! Vykĺbené rameno – to je príklad vyskočeného kĺbu. Viete si predstaviť, že máte takýmto spôsobom vykĺbený stavec alebo platničku? Pri najlepšom by ste skončili na vozíku (mimo diagnózy spondylolistéza, ale to je zlomenina, nie vyskočenie).
Prečo je Vám ale po manipulácii lepšie? Je to v dôsledku mnohých fyziologických procesov, ktoré pri týchto technikách prebiehajú a uľavujú od bolesti, no z 99% sú krátkodobé.
Ale manipulácie, to je téma na ďalší blog, pretože je to oblasť, o ktorej sa rozprávajú rôzne dezinformácie, a čo je ešte horšie, kolujú aj medzi terapeutmi.


Ako teda bojovať s bolesťami SI kĺbov?

V boji proti týmto bolestiam ide v podstate o znížienie precitlivenia štruktúr SI kĺbu a o ich postupnú adaptáciu na pohyb a záťaž. Tiež je vhodné využiť rôzne techniky mobilizácii LS chrbtice, strečingových a posilňovacích cvičení na zadok, brucho a dolné končatiny, alebo poprípade vyššie spomenuté manipulácie.
Treba si však uvedomiť, že pojmy “bolesť SI kĺbu/bolesť dolného pletenca” sú veľmi všeobecné diagnózy, a zovšeobecniť postup vyšetrení a rehabilitácie je prakticky nemožné.
Popravde, radšej by som ich nazýval ako všeobecné symptómy než diagnózy, na ktoré treba silnú individualizáciu celkového procesu rehabilitácie.

Dúfam, že ste sa nenašli ani v jednom z týchto bodov. Dúfam, že sa Vás ani jeden z nich netýka a že bolesť SI kĺbu nepoznáte a ani nespoznáte. V prípade, že máte takéto problémy, verím, že Vám tento článok aspoň trochu objasnil Váš stav, a že ste si mohli nad niektorými nepravdami s kľudom vydýchnuť.


Trápia Vás bolesti SI kĺbu a dolného pletenca? Zajednajte si konzutáciu v AlphaFyzio na tel.čísle 0907 216 620, info@alphafyzio.sk, FB: AlphaFyzio, Instagram: AlphaFyzio.

Tešíme sa na Vás.

Milan DudaAlphaFyzio