Silné bolesti chodidiel aj bez hodinového nakupovania? Môže ísť o ...

foot-pain.jpg

Stretli ste sa niekedy s veľmi ostrou nepríjemnou a intenzívnou bolesťou päty? V tomto prípade môže ísť o plantárnu fasciopatiu (alebo viac známa ako plantárna fascitída), ktorú sprevádzajú bolesti práve v oblasti päty a chodidla. Ide o precitlivenie buniek plantárnej fascie, ktorá odstupuje od päty a ďalej sa rozdeľuje na 5 častí, z ktorých každá ide k jednému článku prstu.
Ale nebojte sa, hneď na začiatok Vás upozorňujem, že ak máte takéto bolesti po štvorhodinovom nakupovaní v obchodnom centre, pravdepodobne sa nejedná o túto diagnózu.

plantar_fasciitis_feature-760x570.jpg

Pokiaľ ale nenakupujete ako šialení (nákupní maniaci, neberte to ofenzívne :-D), môžeme túto diagnózu zvažovať.
Plantárna fasciopatia sa prejavuje najmä rannými bolesťami keď sa postavíte z postele, alebo po dlhom sedení a s pomerne rýchlym odznením po pár krokoch. Rovnako môžete pociťovať stuhnutosť na vnútornej strane päty, preferencia prenášania váhy na špičku pri chôdzi, obmedzenie pohybu pri pokuse pritiahnuť špičku k sebe a natiahnuť achilovku, alebo pociťovanie bolesti a ťažkosti pri chôdzi po tvrdej zemi. Rovnako častým prejavom bolesti vie byť aj neúčinnosť protizápalových liekov, vzhľadom k tomu, že táto diagnóza a jej symptómy sú viac degeneratívneho ako zápalového charakteru (podobne ako pri tenisovom lakti).

Rizikovou skupinou sú ľudia s prácou alebo aktivitami, ktoré vyžadujú dlhodobé státie a nosia neprimeranú obuv. Podobne náchylnou skupinou sú aj bežci.

Ako prvú pomoc môžete zvoliť jemnú masáž bolestivého miesta, taping, a zamerať sa na adaptáciu fascie na záťaž, tým pádom na posilnenie. Základné cviky na posilnenie sú napríklad výpony na špičkách na rovnej zemi alebo na schodoch. Na uvoľnenie môžete zvoliť spomínanú jemnú masáž palcami, alebo ak Vás bolia ruky, môžete zvoliť loptičku a masírovať si na nej chodidlo.

Najlepším krokom je samozrejme nechať sa vyšetriť fyzioterapeutom, či skutočne ide o spomínanú diagnózu. Napriek jednoduchosti vyššie uvedených cvikov, najväčšou výzvou je dávkovanie opakovaní a sérii, a celkový manažment bolesti.

K zlepšeniu stavu Vám vieme samozrejme pomôcť aj u nás v AlphaFyzio, tak neváhajte a kontaktujte nás na tel.čísle 0907 216 620, info@alphafyzio.sk, FB: AlphaFyzio, Instagram: AlphaFyzio.
Budeme sa na Vás tešiť.

Milan DudaAlphaFyzio